Asi jste už slyšeli o úžasných účincích vitamínu A na pleť, které slibuje každý výrobce krémů nebo sér s jeho obsahem. „Retinol dokáže vyhladit vrásky, rozjasňuje pleť, redukuje akné a nadměrnou pigmentaci“… tyto obecné marketingové fráze najdeme na obalech a v reklamách mnoha výrobků. Jak ale skutečně retinol v pleti funguje?
Pojďme se na tento zázračný vitamín podívat zblízka
O účincích retinolu bylo napsáno již mnoho článků a proběhlo nespočet odborných studií. Všechny potvrdily, že pravidelné používání přípravků s obsahem retinolu zlepšuje stav pleti. Retinol je nejznámější a nejúčinnější formou vitamínu A, a proto je doporučován odborníky a lékaři po celém světě. Patří totiž mezi nejúčinnější látky, které stimulují v pleti syntézu kolagenu. A více kolagenu v pleti určitě chceme, protože je základním stavebním prvkem kůže, a je důležitý pro pevnost pleti a redukci již vzniklých vrásek.
Proč potřebujeme retinol?
V kůži ovlivňují retinol a retinoidy (látky odvozené od retinolu) nejen produkci kolagenu, ale také řadu dalších buněčných procesů, například růst buněk a jejich diferenciaci neboli dělení. Retinol také pomáhá poškozeným buňkám vrátit se do normálního, zdravého stavu.
Mezi nejčastější příčinu poškození buněk patří sluneční záření. A ruku na srdce, kdo z nás se dokáže na 100% vyhnout sluníčku?
Po vystavení pokožky UV zářením se v kůži začínají formovat reaktivní druhy kyslíku, tzv. volné radikály. Ty pak útočí na zdravé buňky a snaží se od nich „ukrást“ elektron, kterým se stabilizují. Retinol je opakem těchto volných radikálů a jako antioxidant se zapojuje do procesu, kdy volné radikály neutralizuje, a ty pak již nemají potřebu ničit okolní buňky. Tímto způsobem napomáhá retinol v kůži zachovat tolik důležitý kolagen a elastin, který potřebujeme pro pevnou a mladistvou pleť.
Jak retinol pomáhá?
Topicky aplikovaný retinol nefunguje pouze uvnitř buněk, ale dokáže pleti pomoci i na jejím povrchu. Stimuluje exfoliaci, tedy odlučování odumřelých kožních buněk z povrchu kůže. Jakmile se odumřelé buňky odstraní, dochází ke tvorbě nových kožních buněk, které mohou zajišťovat i produkci kolagenu.
Pro kolagen, potažmo pevnou pleť je tedy retinol dvojí výhra. Nejenom, že se pleť zbaví unaveného a zašedlého tónu, ale získá i mladistvý vzhled bez vrásek.